Joachimówka
Wieś w sołectwie Stara Potasznia założona w XVII wieku przez Joachima von Maltzana, od którego imienia została nazwana. W miejscach obecnych stawów znajdowała się huta żelaza, wykorzystująca złoża rudy darniowej. Do wsi przylega bezpośrednio duży staw Jan (pierwotna nazwa to Joachim) o powierzchni 105 ha. To jeden z większych stawów milickich o naturalnej, ciekawie ukształtowanej linii brzegowej. Na północy tworzą ją piaszczyste wydmy porośnięte lasem sosnowym, zaś od wschodu – leśne mokradła. Na stawie znajdują się cenne przyrodniczo wyspy olszynowe i szuwarowe, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków wodno-błotnych.
Dolina Baryczy
To park krajobrazowy położony na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, między Żmigrodem i Przygodzicami, wzdłuż rzeki Baryczy. Jego powierzchnia wynosi ponad 87 tys. hektarów, z czego część dolnośląska to ponad 70 tys. Park, obejmujący stawy rybne (Stawy Milickie), podmokłe łąki oraz lasy, został założony a 1996 roku. Znajduje się tu europejska Ostoja Ptaków IBA, obszar specjalnej ochrony ptaków „Dolina Baryczy”, a także specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja nad Baryczą” w ramach europejskiej sieci Natura 2000.
Stawy Milickie
To liczący blisko 300 akwenów o łącznej powierzchni ok. 77 km2 zespół stawów rybnych. Położone w rozszerzeniach Doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu, zostały założone w XIII wieku przez zakon cystersów. To największy w Europie ośrodek hodowli karpia, największy w Polsce rezerwat przyrody i jeden z najcenniejszych europejskich ośrodków ornitologicznych. Region ten to rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Zamieszkuje go aż 276 gatunków, z czego aż 166 ma tu swoje tereny lęgowe. Ptaki, które możesz spotkać na terenie Stawów Milickich, to m.in.: żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda.
Ścieżki rowerowe
Dolina Baryczy słynie ze swoich tras rowerowych, a jej zwiedzanie w ten właśnie sposób to najlepszy wybór. Znajdziesz tutaj trasy zarówno dla zawodowców, jak też dla amatorów czy rodzin z dziećmi. To jednocześnie malownicze szlaki turystyczne o różnej długości, od 2 do nawet 100 i więcej kilometrów. Dzięki temu każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wśród nich jest też bardzo ciekawa ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej.
Spływy kajakowe
Podróże kajakiem po Baryczy ro idealny sposób na relaks w towarzystwie natury. Sama rzeka jest dość spokojna, malowniczo położona wśród lasów, mokradeł i wśród stanowisk lęgowych tutejszego ptactwa. To prawdziwa i niesamowita podróż po krainie ptaków, w czasie której możemy delektować się bliskością dzikiej przyrody.
Dla grzybiarzy
Dolina Baryczy to raj dla grzybiarzy. Sąsiedztwo rzeki i Stawów Milickich oraz licznych mokradeł sprawia, że trudno tutaj narzekać na ich brak. Nic dziwnego, że jest to miejsce często odwiedzane późnym latem i jesienią.
Dla wędkarzy
Zarówno rzeka Barycz, jak też Stawy Milickie to idealne miejsca do wędkowania. Występuje tu wiele gatunków ryb, m.in. karp, leszcz, kleń, jaź, płoć, krąp, jazgarz, okoń, boleń, szczupak, rzadziej certa, węgorz, jelec.
Dla miłośników ptaków
Stawy Milickie to jeden z najcenniejszych europejskich ośrodków ornitologicznych. Ptaki można tu obserwować jeżdżąc rowerem, pływając kajakiem, czy stojąc na jednej z wielu ambonek wykonanych.
Dla każdego
Stawy Milickie i Dolina Baryczy to miejsce wyjątkowe, w którym słowa, takie jak urlop, wczasy, wypoczynek nabierają zupełnie innego znaczenia. Tutaj się wyciszysz, wczujesz się w rytm natury, a Twoje dzieci poznają całkiem inny świat.